Regulacija kriptovaluta u Kini

Zdravo, ovo je Qadir A.K, zaljubljenik u kripto i kolumnist istraživanja.

Ova serija pisanja imala je nevjerojatno iskustvo s petom po redu, posljednja napisana bila je propisa u Indiji.

Danas vam predstavljam svoje sljedeće izdanje ‘Proboj kriptovaluta: 2020 – Sinopsis 5’

Regulacija kriptovaluta u Kini

Kina se smatra jednim od najvećih igrača u Bitcoin prostoru. Vlada je uvijek održavala ‘odnos ljubavi i mržnje’ s kriptovalutom i tehnologijom koja stoji iza nje.

Zemlja koja igra glavnu ulogu u bitcoin industriji, istodobno je nametnula beskompromisne propise i ograničenja za kripto trgovanje u svijetu. U ovom trenutku, Kina je zabranila kripto aktivnost u Kini i rigorozno je usmjerena na razvoj vlastite regulirane kriptovalute. 

Vlada Kine o kriptovalutama

Kina ima vrlo složen odnos s kriptovalutama. Davne 2008. godine razvijen je Bitcoin, a sljedeće 2009. godine stvorena je prva transakcija. Bitcoin se u Kini upoznao tek 2011. godine, ali s manje popularnosti u javnosti zbog nedostatka znanja. Sve je započelo nevladinom organizacijom koja je bitcoin prihvatila kao donaciju, a val poslovanja s bitcoinima nije bio raspoložen za podmirivanje.

Kad je bitcoin bio toliko popularan, što je onda dovelo do zabrane??

Smatra se da je glavni razlog zabrane veliko iskopavanje kriptovaluta koje proizvode e-otpad i troše nevjerojatne količine električne energije. Pitanje kriptografije također je postajalo nezakonito što je riskiralo monetarni sustav.

Kripto rudarstvo – sjajan posao!!!

Kriptokop u Kini dominirao je na trećini transakcija cijelog svijeta. Također je kontrolirao oko 66% snage računala širom svijeta koja je poznata kao “hashrate”. Hašrat diktira sposobnost računala da proizvodi nove kovanice. Osim toga, Rudarski čip proizvodi danonoćno kako bi razvio još snažnije procesore. Sasvim je očito što je snažniji procesor i potrošnja električne energije je velika. Godišnje je potrebno približno 73,12 TWh snage.

Bitcoin izvršava 7 transakcija u sekundi i za svaku pojedinu transakciju emitira se oko 308 KG CO2. To je otprilike 4000 kade napunjenih CO2 za svaku transakciju, što je prilično velika količina. Osim ovih novih strojeva zamjenjuju se stari. To dovodi do brojnog otpada jer se ne reciklira.

Propisi o kriptovalutama u Kini

Kineska regulatorna tijela nisu priznala kriptovalute kao zakonsko sredstvo plaćanja niti kao alat za maloprodaju. Niti bankarski sustav u Kini ne prihvaća postojeće kriptovalute niti pruža za njih relevantne usluge.

Regulatorne mjere na kriptovalutama

Zabrana početnih ponuda kovanica (ICO-a)

Praksa prikupljanja sredstava putem ICO-a u Kini je potpuno zabranjena. Kineski vladini regulatori koji su zajednički izrekli zabranu uključuju,

  • Narodna banka Kine (PBOC)
  • Kineska uprava za kiberprostor (CAC)
  • Ministarstvo industrije i informacijske tehnologije (MIIT)
  • Državna uprava za industriju i trgovinu (SAIC)
  • Kineska regulatorna komisija za bankarstvo (CBRC)
  • Kineska regulatorna komisija za vrijednosne papire (CSRC)
  • Kineska regulatorna komisija za osiguranje (CIRC)

Prema ICO pravilima, podizanje kriptovaluta neredovitom prodajom i prometom tokena koji angažiraju javno financiranje bez službenog odobrenja zabranjeno je. Kriptovalute uključene u ICO ne izdaje monetarna vlast te stoga nisu obvezno prihvaćene kao zakonsko sredstvo plaćanja niti imaju jednak status fiat valute. Njih nije dopušteno koristiti i stavljati u promet na tržištu. ICO-ova pravila također upozoravaju na moguće financijske zločine kao što su ilegalni načini izdavanja tokena ili vrijednosnih papira, ilegalno prikupljanje sredstava, financijska prijevara ili bilo kakva prodaja piramida.

Ograničenja na platformama za trgovanje kriptovalutama

Uokvirena ICO pravila također su donijela ograničenja na primarno poslovanje platformi za trgovanje kriptovalutama. Prema ICO pravilima, trgovinskim platformama je zabranjeno,

  • Pretvaranje zakonskog sredstva plaćanja u kriptovalute ili obrnuto.
  • Kupnja ili prodaja kriptovaluta
  • Određivanje cijena za kriptovalute
  • Pružanje ostalih povezanih usluga zastupnika

Državna tijela mogu zatvoriti web stranice ili mobilne aplikacije koje se ne pridržavaju ovih pravila ili čak suspendirati licencu trgovinskih burzi.

Zahtjevi za financijske institucije

ICO-ova pravila također zabranjuju financijskim institucijama i nebankarskim platnim institucijama izravno ili neizravno pružanje usluga za ICO-ove i kriptovalute. Uključuju otvaranje bankovnih računa ili pružanje usluga registracije, trgovanja, kliringa ili likvidacije. Također su zabranjene i usluge osiguranja.

Zaustavite rudarstvo bitcoina

Kineska grupa za uklanjanje financijskih rizika, vodeći regulator za internetsko financiranje u zemlji, izdala je obavijest svim lokalnim vlastima da obrade uredan izlazak svih kompanija za rudarstvo bitcoina. Dalje su sugerirali da to mogu učiniti uklanjanjem postojećih politika za tvrtke u pogledu cijena električne energije, poreza ili korištenja zemljišta.

Oporezivanje kriptovaluta

Kina ne priznaje kriptovalute kao legalno sredstvo plaćanja i stoga ne dolaze ni pod kakav porezni kišobran.

Niz događaja

04.02.2020:- Rudari bitcoina suočavaju se s ozbiljnom regulacijom u Kini. Vlada planira distribuciju valuta putem tradicionalnih banaka i monetarnog sustava. To bi cjelokupni postupak učinilo centraliziranim, što bi proturječilo temeljnoj prirodi kriptovalute da bi bila decentralizirana.

10-01-2020:- Narodna banka Kine rekla je da je dovršila vrhunski dizajn, standardnu ​​formulaciju i funkcionalna istraživanja & razvoj digitalnog kovanica Yuan. U početku će se kovanica distribuirati samo u bankama Shenzhen i Suzhou. Korisnici se mogu registrirati u novčanicima banke. Međutim, datum izlaska još nije objavljen.

22-12-2019:- Službenik Narodne banke Kine zadužen za digitalni Yuan otkriva prirodu digitalne valute kao izvijestio by Shanghai Securities News .. Izjavio je da neće zahtijevati nikakvu potporu valuta, za razliku od Bitcoina. Mu Changchun, voditelj Instituta za digitalnu valutu Narodne banke Kine, rekao je,

“Valuta nije za špekulacije. Razlikuje se od bitcoina ili stabilnih tokena koji se mogu koristiti za špekulacije ili zahtijevati potporu košarice valuta. “

08.08.2019:- Nedavno izvješće otkrilo je planove distribucije kriptovaluta između sedam entiteta. To uključuje Kinesku banku, Kinesku industrijsku i komercijalnu banku, Kinesku poljoprivrednu banku, tehnološke tvrtke poput Alibabe, Tencenta, Union Paya i udruženje kineskih banaka. 

“Digitalna valuta središnje banke može se cirkulirati jednako lako kao i gotovina, što pogoduje cirkulaciji i internacionalizaciji renminbija”, rekao je Mu Changchun, zamjenik ravnatelja Odjela za plaćanja Narodne banke Kine (PBOC) i novi šef kineskog laboratorija za istraživanje kriptovaluta.

12.04.2019:- Nacionalno povjerenstvo za razvoj i istraživanje (NDRC), državno planirano tijelo koje upravlja kineskim gospodarstvom, imalo je popis od 450 rasipnih i opasnih aktivnosti. Predložili su da se na popis doda rudarstvo kriptovaluta, a preporučili su i njihovo potpuno uklanjanje. Nakon provedbe, vlada će povećati cijene električne energije tako da su rudarske tvrtke prisiljene zatvoriti ili preseliti.

Za detaljno izvješće kliknite OVDJE.

24-08-2018:- Kineski regulatori Objavljeno stroga upozorenja protiv ilegalnog prikupljanja sredstava prodajom i trgovinom kripto tokena.

17-08-2018:- Kineski Nacionalni ured za uklanjanje rizika Fintech identificirao je 124 inozemne burze valuta koje su bile dostupne unutar zemlje. Kina planira blokirati pristup tim platformama unutar zemlje.

Kina je ugasila blockchain račune vijesti na socijalnoj aplikaciji WeChat, a također je zabranila hotelima organiziranje događaja kriptovaluta.

28-06-2018:- Sud u kineskom gradu Hangzhou, u svom službena presuda, rekao je da dokazi ovjereni blockchain tehnologijom mogu biti proizvedeni kao dokaz za svaki slučaj pojedinačno.

Sudac je komentirao:

“Sud smatra da bi trebao zadržati otvoren i neutralan stav o korištenju blockchaina za analizu pojedinačnih slučajeva. Ne možemo ga isključiti samo zato što je to složena tehnologija. Niti možemo sniziti standard samo zato što je zaštićen od neovlaštenog pristupa i sljediv. … U ovom slučaju, upotreba nezavisne blockchain platforme koja je pouzdana bez sukoba interesa pruža pravnu osnovu za dokazivanje intelektualnog kršenja. “

29-03-2018:- Viceguverner Centralne banke Fan Yifei rekao je da je vlada objavila izvješće u kojem navodi svoj plan za pokretanje akcije protiv svih vrsta virtualnih valuta u 2018. Zamjenik guvernera također je izjavio da će gurnuti naprijed istraživanje i razvoj vlastite digitalne valuta.

09.04.2017:- Kina je zabranila svim tvrtkama i pojedincima prikupljanje sredstava putem ICO-a. ICO aktivnosti u zemlji su se smatrale ilegalnima.

Narodna banka Kine je u izvješću rekla da je 70% ICO-a bilo prijevara i također je naložila operaterima da vrate novac investitorima. Kako se vlada plašila da bi prijevara mogla dovesti do socijalnih problema poput korupcije, ICO i domaća razmjena bitcoina zabranjeni su u Kini. To je dovelo do egzodusa mnogih tvrtki iz Kine. No potražnja za prikupljanjem sredstava pomoću ICO-a i dalje je bila velika. Neke ICO stranice u Kini i dalje su bile dostupne bez prolaska kroz virtualnu privatnu mrežu.

08.05.2017:- Narodna banka Kine objavila je svoje planove za povećanje nadzora i regulacije kineske financijske industrije, uključujući makroprudencijalnu procjenu (MPA). Ova tvrtka uključuje zajmodavce P2P, platforme za internetsko plaćanje treće strane, tvrtke za financiranje od strane crowdfundinga i druge financijske usluge.

09-11-2016:- Kina je postavila a oglas za zapošljavanje za blockchain stručnjake koji pomažu u razvoju vlastite valute.

21-01-2016:- Narodna banka Kine provodi studiju digitalne valute i na pragu je razvoja vlastite digitalne valute koju regulira vlada.

2015

Kina je dominirala u sektoru rudarstva bitcoina stječući najmanje 50% globalne snage rudarstva bitcoin mreža. Divovi rudarstva bitcoina bili su F2Pool, AntPool, BTCC, Pool i BW.com koji su činili polovicu brzine raspršivanja bitcoin mreže..

2014. godine

Kaže se da je Kina nepropisno zabranila i zabranila bitcoin u 2014. godini. Kriptovaluta nije službeno zabranjena, niti je imalo lokalnih tvrtki. Komentari Narodne banke Kine u prosincu 2013. i lažno izvješće koje je kružilo da je Kina u potpunosti zabranila Bitcoin što je dovelo do pada vrijednosti valute tijekom cijele godine.

U travnju 2014. neke su banke počele zatvarati račune bitcoin tvrtki i mjenjačnica. U zajedničkoj izjavi izvršnih direktora pet najistaknutijih kineskih burzi, OKCoin, Huobi, BTC China, BtcTrade i CHBTC, jasno su poručili da ne potiču pretjerane špekulacije digitalnom imovinom i da će svaki daljnji razvoj u industriji biti predstavljen vlastima.

U drugoj polovici 2014. burze OKCoin i Huobi počele su raditi u Singapuru, odnosno Hong Kongu, fokusirajući se na tržišta izvan Kine, ali uvijek su osjetile njihovo prisustvo u Kini. Dok je BTCC i dalje pružao svoju uslugu na engleskom jeziku.

2013. godine

U prva tri mjeseca kineska veza s Bitcoinom praktički nije postojala. Nekoliko raštrkanih rudara i burzi pokrenutih 2011. godine, sada smo prepoznati u javnosti. Smrtonosni potres pogodio je Ya’an 20. travnja 2013. Nevladina organizacija One Foundation, poznata po doprinosu u pružanju pomoći u katastrofama, dobrobiti djece i raznim radovima za društvo, mislila je dobiti donacije koje je posjedovala javnost.

To je Bitcoin !!! 21. travnja 2013. organizacija je objavila svoje misli javno, a u roku od dva dana primili su 230 Bitcoina u donacijama koje su iznosile 2,4 milijuna dolara. Tri najveće donacije bile su 88,39 i 25 BTC, dok su preostale bile ispod 10 BTC. 

Obujam trgovine na BTCC-u povećao se za 30%, a Bitcoin klijenti su 23. travnja 2013. teško preuzeti i prešli brojeve iznad Sjedinjenih Država. Između lipnja i listopada kineska zajednica Bitcoin uspjela je postati najveća na svijetu. Kineski pretraživački div Baidu počeo je prihvaćati Bitcoine za svoje usluge sigurnosti web stranica.

Stekavši golemu popularnost i prihvaćenost, Bitcoin je svoj vrhunac dosegao na 1242 dolara 29. studenoga 2013. To je alarmiralo kinesku vladu jer se smatralo prijetnjom fiat valuti Kine. Stoga je 5. prosinca 2013. Kina zabranila banke koje se bave bitcoinima, ali ne i internetskim transakcijama. To je do 10. prosinca 2013. dovelo do pada cijena za 30% na 961 USD.

2011

Kina je 2010. postala drugo najveće gospodarstvo na svijetu i objavila je svoj 12. petogodišnji plan početkom 2011. Ovaj plan obuhvaća razvoj u raznim industrijama, a sljedeća generacija informacija i tehnologija su jedna od njih.

U lipnju 2011. Bobby C Lee, poduzetnik koji je sada član upravnog odbora Zaklade Bitcoin, osnovao je prvu Bitcoin razmjenu pod nazivom BTCC. Većina kupaca bila je s domaćeg tržišta.

2009

Kina je bila jedno od najvećih svjetskih tržišta za internetske igre za više igrača, poput World of Warcraft. Vjerovalo se da milijuni mladih koji su se uključili u trgovinu virtualnom robom i kredite za stvarnu robu i gotovinu. U isto vrijeme, QQ novčić, oblik virtualne valute, koji je proizveo kineski internetski div Tencent, postao vrlo popularan za trgovanje stvarnom robom. To je podiglo alarm za dužnosnike u Centralnoj banci Kine jer su ljudi počeli trgovati virtualnim valutama za odjeću i kozmetiku.

Mnoga mrežna tržišta, poput eBaya i kineskog Taobaoa, oglašavala su se za prodaju virtualne robe poput kovanica World of Warcraft. Stoga je Kina zabranila upotrebu virtualnih valuta u Lipnja 2009.

Zaključak

2020. godina započela je širenjem smrtonosnog Koronavirus, grad u Kini koji je epicentar. Sva su tržišta, ekonomija, kriptovalute svjedočila padu zbog sloma. U veljači su cijene bitcoina pale sa 10300 na 8500 dolara.

Zbog pandemije COVID-19, digitalni Yuan je odgođen za tri do šest mjeseci. Kina je svoju preventivnu igru ​​započela stavljanjem novčanica u karantin dva tjedna. Kripto zagovornici u ovom su trenutku tweetali da bi Bitcoin mogao pomoći zaustaviti širenje koronavirusa smanjenjem zaraze.

Česta pitanja