Rušenje kripto regulacije u Rusiji – činjenice i noviji razvoj

  • Masovno usvajanje Bitcoina raste bez obzira na propise
  • Rusija potiče Blockchain tehnologiju, krizne valute, sporedne linije
  • Krađa bitcoina nije zločin je Rusija

Svako tržište bitcoina svjedoči je porastu broja svojih korisnika i volumena trgovanja bitcoinima. Pa, neke se zemlje kriptovalutama poput bitcoina obraćaju tako što ih reguliraju, dok neke čak ne dopuštaju trgovanje i smatraju to legalnim.

Rusija je jedna od zemalja u kojoj Bitcoin i druge kriptovalute nisu dobrodošle poput blockchaina. Zemlja želi snažnije pogoditi kriptovalute i njihove aktivnosti nametanjem strogih zakona i poreza. No, kripto entuzijasti u Rusiji, bez obzira na predložene zakone, trguju neumorno.

Kriptopropisi u Rusiji – da tehnologiji, ne kripto

Ruske kripto tvrtke bit će svjedoci teških dana jer je vlada u procesu regulacije kripto valute. Ruski zakonodavci već su predložili zakon u donjem domu koji preporučuje potpunu zabranu izdavanja nove kriptovalute i prometa postojećih.

Pored toga, pojedinci će biti kažnjeni za kupnju kripto novca gotovinom ili za prijenos na račune koji posluju u bankama u Rusiji, a također i novčane kazne do 7000 američkih dolara. Dok će tvrtke koje izdaju virtualne valute bez odobrenja ruske banke kazniti se do 2 milijuna rubalja (28.000 USD).

Ako se račun pretvori u zakon, pojedinci koji drže kriptovalute bit će prisiljeni otkriti svoje posjede i objasniti kako su ih stekli..

Međutim, rusko se Ministarstvo usprotivilo zakonu i reklo da ljudi mogu koristiti tehnologiju da zaobiđu zabranu i koriste je. To će pak roditi veliko ‘crno tržište’ koje se ne može kontrolirati.

Možda će vas također zanimati – Što novi kripto propisi u Švicarskoj znače za kripto tvrtke?

Ruski sudovi – „Krađa bitcoina nije zločin“

Ovo je primijećeno nakon dramatičnog incidenta u Rusiji. Nedavno je ruski kazneni sud presudio slučaj iz 2018. godine koji je na kraju povezan s kriptovalutama. Ukratko, u 2018. godini su se dvojica ljudi, Petr Piron i Eugeny Prigozhin, pretvarali da su službenici ruske Agencije za provođenje zakona i protuterorizma, Federalne službe sigurnosti (FSB).

Prijetili su kriptotrgovcu, oteli ga i prisilili trgovca da im plati 5 milijuna rubalja (preko 70 000 USD) zajedno s 99,7 BTC. Žrtva je otmičarima prenijela 99,7035 BTC-a i neke druge kripto žetone [Digibyte i BitShares]. Potom su osuđeni na zatvorske kazne od osam i deset godina.

Trgovac se dalje obratio Okružnom sudu u Sankt Peterburgu kako bi prisilio lopove da vrate ukupna sredstva. Međutim, nakon niza argumenata i postupaka, sud je slučaj presudio djelomično u korist žrtve. U skladu s tim, lopovi su dužni vratiti ukradenih 5 milijuna rubalja, dok nije odobrio nalog za ukradenu kriptovalutu.

Ono što je svima zapelo za oko, sud je u presudi precizirao da se kriptovalute ne smatraju vlasništvom. Svrha je u tome što kriptovaluta u Ruskom građanskom zakoniku nije priznata kao zakonsko sredstvo plaćanja ili njezin surogat. Stoga oni Ne možeš smatrat će se imovinom u svrhu kaznenog postupka. I stoga, nema potrebe za vraćanjem natrag.

Kripto valuta [krađa] nije zločin protiv imovine. Zbog nedostatka pravnog statusa nije ga moguće prepoznati kao objekt građanskog prava, zaključio je Sud.

Međutim, žrtva još uvijek može kucati na građanskom sudu i okušati svoju sreću.!

Uspon aktivnosti bitcoina u Rusiji

Unatoč tako strogom zakonu, Rusi se i dalje bave kriptovalutnim aktivnostima. Kripto tržište je svjedočilo porastu P2P Bitcoin burzi i kripto trgovaca.

Prema izvješćima, opseg trgovanja i broj aktivnih korisnika dramatično su se povećali. Pogotovo jer je ožujak unatoč kripto regulativi u Rusiji nejasan.

Predstavnici ruskih burzi iz Binancea, Garantexa i EXMO-a usredotočili su se na rast broja korisnika u Rusiji tijekom razdoblja zaključavanja, od ožujka do lipnja.

Međutim, porast interesa za kriptovalute dolazi u vrijeme kada je vlada na ivici uvođenja oštrih ograničenja na njih.

Završna bilješka

Rusija uvijek ima ‘korak dalje i korak natrag’ kada je u pitanju kriptovaluta. Od svog nastanka, prema nizu izvještaja, Rusija je to uvijek namjeravala regulirati.

Stoga je od 2018. prijedlog zakona osmišljen, izrađen i konačno uveden. Centralna banka također se zalaže za potpunu zabranu.

Ali može li ga bilo koja vlada potpuno zabraniti??

To je vrlo teško. Kao što svi znamo, kriptovalute se ne mogu u potpunosti zabraniti. Moramo pričekati i svjedočiti učincima zakona nakon što se pretvori u zakon. Budući da u Rusiji ne postoje posebni kripto propisi, Rusi se sada više bave P2P Bitcoin transakcijama.