Mi az a kriptovaluta? A végső kezdők útmutatója!
A pénzügy a kereskedelem és a gazdaság elengedhetetlen szempontja. Ahogy haladt az évszázadok pénzügyi előrehaladása, a világ számos pénzügyi záradékkal találkozott valuták formájában.
Beléptünk egy digitális világba, ahol a pénzt elektronikus médiumban utalják át. Ez nagy előrelépés a cserekereskedelmi rendszert használó civilizációk korai szakaszához képest.
Az egyik ilyen valutaforma, amely a pénzügyi világ legújabb bevezetése, a kriptovaluta. Több mint egy évtized telt el a világ első kriptovaluta bevezetése óta, és azóta is létezik, mégis sokak számára rejtély!!
Biztosan találkozott olyan kifejezésekkel, mint Bitcoin, Ethereum stb., Amelyek az első bevezetett kriptovaluták. A cikk elolvasása után meg fogja érteni a „Crypto Gurus” vagy a kriptográf kereskedők nyelvét.
Nagyot akarsz csinálni ezen a kriptopiacon ?? Akkor koncentrálj!!
A kriptopénz létrehozásának okai
Mindig vitatkoztak a mai világ pénzügyeinek működéséről, ahol a világ kormányai és a főbb centralizált bankok diszkrecionális szerepet játszanak. Ezért a monetáris eszközök vagy valuták áramlásának ellenőrzése az e hatóságok által meghatározott szabályok és előírások szerint korlátozott.
Ennek a hatalommal való súlyos visszaélést figyelték meg a hírhedt 2008-as pénzügyi válságban, amelyről azt állítják, hogy a rossz hitelek és a nagy bankok hitelkihelyezések során alkalmazott visszaéléseinek mellékterméke. De a válság mélyülésével az állami adófizetők pénzét a nagy bankok megmentésére használták fel, hogy felszínen maradjanak.!!
Az ilyen forgatókönyveket nézve az alkotók és a fejlesztők a kriptovaluta ötletével álltak elő, hogy az egyszerű emberek pénzévé tegyék, felhatalmazzák őket arra, hogyan kezeljék demokratikusan vagy decentralizáltan, ellentétben a fiat valutával, amely a kormány belátása szerint történik, és központi bankok.
Mi a kriptovaluta??
A kriptovaluta egy olyan digitális pénznem, amely kriptográfiát használ, és biztosítja a digitális főkönyveket az ismétlődések vagy csalások elkerülése érdekében. Nincs fizikai formája, mint fiat valuta vagy egyéb eszköz.
Decentralizált, bárki és mindenki számára elérhető, internetkapcsolattal rendelkező elektronikus eszközein az egész világon, peer-to-peer alapon. Ezért felhasználható termékek vagy szolgáltatások vásárlására.
A kriptovaluták a normál pénznemek megfelelői, de nem bankjegyek formájában vannak. Ezekhez nem lehet hozzányúlni, de ezeket csak elektronikus úton, például szöveges üzenetekként vagy e-mailként lehet lebonyolítani. Értékeiket nem olyan központi hatóságok határozzák meg, mint a bankok, kormányok vagy pénzügyi intézmények. Ezeket a felhasználók világszerte kezelik. Ezért decentralizált.
Hogyan működik a kriptopénz?
Mivel a kriptovaluta digitális vagy szoftveres adat, digitális tranzakciós módra van szüksége, amelyet hívnak Blockchain. Mivel ez nyílt forráskódú és nyilvános főkönyv, minden felhasználó hozzáférhet a tranzakciókhoz ellenőrzés céljából. Ez a rendszer kiküszöböli a harmadik fél általi hitelesítés szükségességét, így megszűnik a bizalmi alapú tranzakciók, amelyeket a devizabank-rendszerek követnek.
Bár bárki megtekintheti és elérheti a főkönyvet, az egyének identitását egyedi kulcskészletek titkosítják, az úgynevezett nyilvános kulcs és a privát kulcs.
Különösen, Privát kulcs a titkos kulcs, amelyet a kommunikátorok közötti üzenetek titkosításához és visszafejtéséhez használnak. Ez a szimmetrikus titkosítás egyik formája. Másrészről, Nyilvános kulcs a funkciók aszimmetrikus titkosításon alapulnak. Ezek az egyedi kulcskészletek az egyén számlájának digitális azonosítói és a fiókban található kriptovaluta.
A társak közötti tranzakciókat titkosítják, majd továbbítják a kriptovaluta hálózatba, és sorba állítják, hogy felvegyék őket a nyilvános főkönyvbe. A tranzakciókat ezután a bányászat nevű folyamaton keresztül rögzítik a nyilvános főkönyvben.
A kriptovaluták jellemzői
Mivel most már jól ismeri a kriptopénz alapjait, engedje meg, hogy betekintést nyújtsak a kriptopénz jellemzőire és előnyeire a fiat valutával szemben.
Decentralizált
Mint említettük, a piacokon lévő kriptovalutákat egyetlen központi hatóság sem kezeli, hanem világszerte elosztják az összes társ között. Ezért kiküszöböli a tranzakciók bonyolultságát a jelenlegi pénzügyi rendszerben, például a bankokon keresztüli bizalmi alapú tranzakciókat. A blokklánc megvalósításával a kriptovaluták peer-to-peer alapon kerülnek lebonyolításra, kiküszöbölve a harmadik fél beavatkozását.
Könnyű
A Blockchain emellett lehetővé teszi a digitális eszközök nagy egyszerűséggel történő tranzakcióját is, mivel kevesebb papírmunka és várakozási idő áll rendelkezésre a tranzakciók megerősítésére. Mivel a folyamatok nagy része automatizált, nagyon kevés kérdés merül fel az emberi hibákkal kapcsolatban.
Gazdaságos
Mivel a fiat valuta központosított volt, és nem volt más lehetőség, csak olyan bankok vagy pénzügyi vállalatok használata, mint a PayPal, amelyek tetemes százalékot számítanak fel a tranzakciók után. Ezt a kérdést a nominális tranzakciós díjak felszámításával is sikeresen megoldották.
Biztonságos
Nem számít, mennyire biztonságosak lennének a bankok rendszereik, mivel az ellenőrzési folyamatokhoz emberi beavatkozás szükséges, mindig fennáll a csalás és a bizonytalan tranzakciók kockázata. De a kriptopénzek többrétegű kripto-algoritmusokat kínálnak, és az egész rendszer biztonsága sértetlennek mondható mindaddig, amíg a csaló nem ellenőrzi a digitális eszköz hálózatának maximális értékét. Ami a legfontosabb, hogy az emberek minimális mértékben vesznek részt, ami kiküszöböli az emberi tévedés tényezőjét.
Névtelenség
Nagy aggodalomra ad okot, hogy a pénzügyi intézmények mennyi információt igényelnek a tranzakciók végrehajtásához. Ellophatják és visszaélhetnek banki adataival vagy fontos személyazonosságával. De a kriptovaluta használata olyan funkciót kínál, amely személyazonosságát anonim módon tartja meg, amelyet sokan értékelnek.
Elfogadva világszerte
A kriptovalutáknak nincsenek határhatárai, a felhasználók bárhol és bármikor küldhetnek és fogadhatnak fizetéseket.
A kriptopénzek története
Most már alapvető ismerete van a „Kriptopénz”. Szívesen megismeri a népszerű találmány hátterét???
Még az 1980-as évek elején megpróbáltak digitális valutákat létrehozni, de csalás és bizalomhiány miatt teljesen kudarcot vallottak. David Chaum amerikai kriptográfus 1983-ban feltalálta az e-készpénznek nevezett névtelen kriptográfiai elektronikus pénzt. Később 1995-ben David Chaum digitális készpénzkereten keresztül hajtott végre, amely lehetővé tette, hogy a virtuális pénznem vagy a digitális pénznem a kibocsátó bank, kormány vagy bármely más harmadik fél számára ne legyen követhető..
1996-ban a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) publikált cikket „Hogyan készítsünk pénzverdét”: az anonim elektronikus készpénz kriptográfiája, amely kriptovaluta rendszerként írja le..
2008-ban a világ súlyos pénzügyi válságot tapasztalt – a vállalkozások kudarcot vallottak, a bankok megingtak, sok ember pénzügyi helyzetben volt, nem tudott hitelt fizetni, sőt napi ügyeit is intézte. Sok bank nem teljesítette a csődöt és csődöt mondott.
Ez arra késztette a fejlesztőket, hogy gondolkodjanak el a monetáris értékű eszközök tranzakciójának módján, a bankoktól való függetlenség nélkül. 2009-ben Satoshi Nakamoto kiadott egy dokumentumot a blockchain technológiájú nyílt forráskódú szoftverekről, így jöttek létre a kriptopénzek.
Az első bitcoin tranzakciót állítólag Satoshi Nakamoto (egy embercsoport vagy egy személy) hajtotta végre 2009-ben. Sőt, a kriptovaluta története nem túl hosszú, de érdekes és eseménydús történelem.
A kriptovaluták különböző típusai
Különböző típusú kriptovaluták vannak a piacon funkcionalitásuk alapján. Mindazonáltal mindet a főkönyv technológia, a Blockchain hozza össze. Az alábbiakban felsoroljuk a kriptovaluták különféle típusait:
Fizetési pénznemek
A fizetési pénznemek, amint a neve is mutatja, elsősorban azok a pénznemek, amelyeket áruk és szolgáltatások vásárlásáért fizetnek. Ezek hasonlóak a fiat pénznemekhez, amelyeket elfogadnak egy keksz vagy pizza csomagért cserébe.
Néhány fizetési pénznem például a Bitcoin (BTC), a Litecoin (LTC) és a Bitcoin Cash (BCH)..
Defi tokenek
A Blockchain nemcsak megkönnyítette a kriptovaluta-fizetéseket, hanem utat nyitott egy párhuzamos ökoszisztéma létrehozásához is Decentralizált alkalmazások (Dapps).
Ezek az ökoszisztémák lehetővé teszik a felhasználók számára platform-specifikus digitális tokenek létrehozását, amelyeket Platform tokeneknek neveznek. A platform tokenek a különböző Dapps által kínált szolgáltatások és funkciók igénybe vételére vagy futtatására szolgálnak.
Az olyan platformok, mint az Ethereum (ETH), az Ethereum Classic (ETC), a NEO (NEO) a Blockchain ökoszisztémák. Az ezeken a platformokon használt tokeneket Platform Tokeneknek nevezik.
Adatvédelmi érmék
Az adatvédelmi érméket kifejezetten az elvégzett tranzakciók magánéletének megőrzésére tervezték. Csak az adó és a címzett tudja az átadott érmék / digitális eszközök számát. Az adatvédelmi érme pénztárca címei ugyanolyan privátak, mint az érmék.
Altcoins
Altcoins, az alternatív érmék kivételével mind kriptovaluták, kivéve a Bitcoin-ot. Különböző platformokon több mint 7000 kriptovaluta szerepel.
Stabil érmék
Az érmék olyan eszközök, amelyeket a stabilitás fenntartása érdekében olyan fiat valutákhoz kötnek, mint például az USD. Mivel a kriptók nagyon ingatagak, a hosszú távú befektetésre vágyók vagy a digitális eszközeiket megóvni kívánó kereskedők ezt használják.
Nem jól kezelhető tokenek
Ezek olyan tokenek, amelyeket kifejezetten az alany egyedi értékének megtartására terveztek. Ezeket speciális felhasználási esetekre kell felhasználni. Vegyük figyelembe, hogy az NFT-t kifejezetten egy privát koncert jegyeként hozzák létre. Ez az NFT csak a koncertre való belépéshez használható, és semmi máshoz.
Kriptovaluta bányászat
Ez egy módszer a tranzakciók ellenőrzésére jutalom megszerzése érdekében, jelentős számítási teljesítmény felhasználásával. Ne feledje, hogy jelentős hozzáféréssel kell rendelkeznie az áramhoz, és képesnek kell lennie a „Bányászati berendezések”.
Nem kell semmilyen számítást vagy matematikát manuálisan elvégeznie. Csak annyit kell tennie, hogy rendelkezzen egy képes elektronikus eszközzel, és telepítse az alkalmazást, amelyet az alkotók preferálnak. A készülék CPU-ja vagy GPU-ja elvégzi ezeket a számításokat az Ön számára. Bizonyos esetekben kötelező lehet az elektronikus eszközök csatlakozása az internethez.
Kriptopénzek kereskedése tőzsdei platformokon
Lehet vásárolni vagy eladni a kriptovalutákat a piaci értéküknek és az adott piaci likviditásnak megfelelően. Olyan ez, mint a részvénypiaci kereskedés, ehelyett 24 * 7 folyamat.
Nem kap semmilyen fizikai eszközt, csak a megvásárolt digitális eszközök címeit kapja meg, amelyek tárolhatók a kriptotárcákban. Vannak olyan dedikált platformok, mint a Binance, a Coinbase, a Pionex stb. Ugyanarra a célra. De ellenőrizze a tranzakciós díjakat, mielőtt ezeken a platformokon kereskedne.
Hol lehet kriptovalutákat vásárolni?
A kriptovalutákat a tőzsdéken lehet megvásárolni, amelyek a kriptográfia kereskedelmét szolgálják. A tőzsdékhez hasonlóan a kriptovaluták is szerepelnek ezeken a tőzsdéken, ahonnan az egyénnek regisztrálnia és vásárolnia kell.
Főként kétféle tőzsde létezik: központosított és decentralizált
Központosítva: Egy tevékenység vagy szervezet ellenőrzésének koncentrálása egyetlen hatóság alá.
A központosított csere rendelkezik egy egyedi entitással, amely dönt a pénznem jellemzőinek szempontjairól. A központosított kriptovaluta érme jövője a szervezettől függ.
Decentralizált: Egy nagy szervezet részlegeinek mozgása egyetlen igazgatási központtól más helyekre.
Decentralizált csere felhasználói a megosztott főkönyvi technológián keresztül kezelik. Jellemzően egy blokklánc, amely nyilvános pénzügyi tranzakciós adatbázisként szolgál.
Hogyan lehet megvédeni & tárolja a kriptopénzeket?
Ahogy pénztárcákat használunk a fiat valuta megőrzéséhez, vannak olyan eszközök is kriptovaluta pénztárcák amelyeket kifejezetten a nyilvános kulcs tárolására terveztek – A kulcs, amely olyan, mint a fiók címe, és a Privát kulcs – Érzékeny kulcs, amely a pénztárca eléréséhez szükséges jelszó.
Bárki, aki hozzáfér a privát kulcsához, írhat egy nyilvános főkönyvbe a kapcsolódó kriptovaluta hatékony elköltésével.
Végső gondolatok
Áttekintettem az összes fontos szempontot, amelyet ismerni kell, hogy belevághassunk a kriptopénzek világába. Nem mondják el, hogy ezek a kriptovaluták köztudottan volatilisek.
Ennek ellenére az is igaz, hogy az olyan kriptovaluták korai befektetői, mint a Bitcoin és az Ethereum, most milliomosok. Meg kell nézni, hogyan alakulnak a kriptopénzek. Emellett a felhasználók számára is kínál magánéletet, amelyet sokan nagyra értékelnek.
Ezért tanácsos időnként elvégezni a piackutatást, és mindig frissíteni kell a piaci trendekkel.